Leżący na terenie Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, Klub Aleksandry swoją nazwę zaczerpnął od ulicy, przy której się mieści (ul. Aleksandry 1). Okolica ta stanowi część osiedla Nowy Bieżanów, które zajmuje około 150 hektarów i jest domem dla kilkunastu tysięcy mieszkańców Krakowa. To właśnie z myślą o nich – by wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom kulturalnym – powstał Klub Aleksandry, filia Centrum Kultury Podgórza.
Kilka słów o…
Okolice Klubu Aleksandry to dawna wieś Bieżanów, położona 10 kilometrów na południowy wschód od serca starego Krakowa. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z początków XIII wieku. Co ciekawe, nazwa pochodzi od słowa Bieżan, oznaczającego w języku staropolskim zbiega. Położona nad rzeką Serafą wieś jeszcze w połowie XIX wieku należała do wpływowego rodu Czeczów de Lindenwald i pod ich opieką kwitła. II wojna światowa to czas, w którym okupanci włączają część Bieżanowa w granice administracyjne miasta. W 1973 roku, wraz z poszerzeniem granic miasta, cały Bieżanów staje się częścią Krakowa, a niewiele później rusza budowa osiedli Płaszów, Nowy Prokocim oraz Bieżanów Nowy. Pierwszy dom kultury powstaje tu pod koniec lat 80. Klub Aleksandry został otwarty w grudniu 2018 r.
Dla mieszkańców
Klub mieści się w nowym obiekcie pow. użytkowej wynoszącej 800 mkw.
Znajduje się w nim sześć funkcjonalnych sal zajęciowych: sala Malucha, sala muzyczna, komputerowa, plastyczno-ceramiczna, widowiskowa i sala multimedialna. Każda z nich została oryginalnie zaaranżowana i wyposażona w niezbędny do organizacji zajęć i wydarzeń kulturalnych sprzęt. Dzięki przestrzennym i funkcjonalnym wnętrzom, Klub Aleksandry oferuje obszerną listę zajęć dla każdej grupy wiekowej.
Projekt realizowany jest w ramach programu „Kultura dostępna” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dla dzieci i młodzieży
Z myślą o najmłodszych utworzono Klub Rodziców, który oferuje zajęcia o charakterze edukacyjnym, integracyjnym i rozwojowym dla dzieci do lat 3 oraz matek i ojców oczekujących na potomstwo. Maluchy uczestniczą w ćwiczeniach multisensorycznych, które uruchamiają i koordynują pracę zmysłów i ciała, zadaniach umuzykalniających. Zajęcia to ich pierwszy kontakt z językiem angielskim. Mogą też rozwijać układ kostno-stawowy poprzez taniec i rozciąganie.
Dla starszych dzieci – w wieku od 3 do 6 lat – w ofercie klubu znajdziemy zajęcia z plastyki i baletu. W programie znajdują się również zajęcia z logopedą.
Dzieciom i młodzieży w wieku szkolnym Klub zapewnia możliwości rozwoju zdolności manualnych poprzez warsztaty ceramiczne oraz zajęcia z plastyki. Zajęcia taneczne i muzyczne obejmują balet, taniec nowoczesny, Zumbę, naukę gry na instrumentach oraz śpiewu, także pod kątem teatru i musicalu.
Można tu również uzupełnić szkolną, uczyć się angielskiego, nauczyć się gry w szachy lub rozwijać zainteresowanie robotyką. Dzieci mogą również poprawić swoją kondycję podczas gimnastyki korekcyjnej i zajęć "Capoeiry".
Dla rodzin
Żeby skorzystać z zajęć w ramach Klubu Rodziców należy zaopatrzyć się w Kartę Klubu Rodziców. Dzięki niej wstęp na zajęcia i wydarzenia we wszystkich Klubach Rodziców działających w strukturze Centrum Kultury Podgórza jest bezpłatny. Honorujemy również Krakowską Kartę Rodzinną 3+ (KKR3+) oraz Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem (KKRN, Karta dla Rodziny “N”). Obie karty to systemy ulg, przywilejów i uprawnień dla ich posiadaczy, funkcjonujące tylko w gminie miejskiej Kraków.
Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem uprawnia rodziców, dzieci niepełnosprawne i ich pełnosprawne rodzeństwo m.in. do 50 proc. zniżki w miejskich instytucjach kultury. Kartę wydaje Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, przy ul. Dekerta 24.
Krakowska Karta Rodzinna 3+ gwarantuje wiele ulg w instytucjach kultury, sklepach i punktach usługowych. Taką Kartę mogą otrzymać rodziny wielodzietne (posiadające co najmniej troje dzieci), zamieszkałe na terenie gminy Kraków, w których rodzice (rodzic) rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym właściwym dla osoby zamieszkałej na terenie Krakowa. Kartę taką wydaje Krakowskie Centrum Świadczeń UMK, przy ul. Stachowicza 18.
Z myślą o dorosłych i seniorach
W Klubie Aleksandry pomyślano też o dorosłych. Mogą oni skorzystać z nauki języka angielskiego, poznać tajniki fotografii cyfrowej, zadbać o kręgosłup ćwicząc pilates, czy poprawić kondycję podczas Zumby, Latino Solo i Bachata. W klubie organizowane są też kursy samoobrony, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Seniorzy mogą skorzystać z oferty Klubu Seniora, skierowanej do osób, które ukończyły 60 lat. W stałej ofercie Klubu Aleksandry znajdują się też zajęcia taneczne w parach i solo oraz nauka gry na instrumentach. Seniorzy mogą też poćwiczyć na zajęciach gimnastyki dla kręgosłupa i Smovey (ćwiczenia z pierścieniami wibracyjnymi). W skrócie: pozwolić sobie na samorealizację i wymianę doświadczeń bez presji czasu i wśród rówieśników o podobnych potrzebach.
Warto wspomnieć, że oprócz stałych zajęć w Klubie odbywają się również koncerty i spektakle.
Seniorów, których zaciekawiła oferta Klubu Aleksandry zachęcamy do zaopatrzenia się w Kartę Seniora Centrum Kultury Podgórza. Umożliwia ona darmowy udział w zajęciach w ramach Klubu Seniora, a także bezpłatny lub rabatowy wstęp na wybrane wydarzenia oferowane przez CKP i jego filie. Karta obowiązuje przez dany rok kulturalny tj. od września do sierpnia kolejnego roku.
Podgórze w Kulturze
Zachęcamy również do zaopatrzenia się w kartę „Podgórze w Kulturze”! Obejmuje ona darmowy lub rabatowy wstęp na wybrane przez Centrum Kultury Podgórza wydarzenia, spektakle, koncerty i imprezy we wszystkich filiach. Karta jest przyznawana na dany rok kulturalny.
1
/
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się
więcej.